دات نت نیوک
X

انتخاب اعضا هیئت مدیره

 

هیئت مدیره متشکل از اعضای انتخاب شده یا انتصاب شده است که سیاست گذاری و تصمیم گیری های کلان شرکت را برعهده دارد


افراد هیئت مدیره هر یک نماینده شرکت هستند یعنی از طرف شرکت نمایندگی دارند که در امور جاری شرکت اقدام نمایند.
هیئت مدیره که عالیترین رکن اجرایی شرکت است اتخاذ تصمیم در خصوص مسایل جاری و نمایندگی رسمی و قانونی شرکت در چارچوب اختیارات اساسنامه و قوانین موضوعه را برعهده دارد.
یکی از وظایف اصلی هیئت مدیره انتصاب مدیر عامل و نظارت بر عملکرد وی است.
هیئت مدیره باید اقلاَ یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عامل شرکت برگزیند و حدود اختیارات و مدت تصدی و حق الزحمه او را تعیین کند.
اعضا هیئت مدیره یکی از ارکان اصلی شرکتهای تجاری هستند که کلیه مسئولیتهای قانونی شرکت بر عهده آنها میباشد.
لذا میبایست در شرکتها اعضا هیئت مدیره انتخاب و سمتهای آنها مشخص شود و پس از آن مشخص شود که حق امضا در شرکت بر عهده چه کسی یا کسانی میباشد.

 

انتخاب اعضا هیئت مدیره شرکت


سمتها در هیئت مدیره به شرح زیر میباشد :

مدیرعامل
رئیس هیئت مدیره
نایب رئیس هیئت مدیره
عضو اصلی هیئت مدیره
عضو علی البدل هیئت مدیره
و ...

 

ویژگی های انتخاب اعضا هیئت مدیره:

* در شرکتهای سهامی خاص و عام اعضا هیئت مدیره برای مدت 2 سال انتخاب میشوند در صورتی که در بقیه شرکتها مدت زمان مسئولیت اعضا هیئت مدیره برای مدت نامحدود میباشد ، به طوریکه تا زمانی که تغییرات جدیدی با موضوع هیئت مدیره به ثبت نرسیده ، سمتهای قبلی اعضا به رسمیت شناخته میشود.
* تعداد اعضای هیات مدیره در اساسنامه شرکت معین می شود به طوریکه حداقل تعداد اعضا هیئت مدیره در شرکتهای سهامی عام 5 نفر، سهامی خاص 3 نفر ، با مسئولیت محدود 2 نفر میباشد.
* اعضای هیات مدیره ممکن است موظف یعنی حقوق بگیر یا غیرموظف(بدون حقوق) باشند.
* به موجب قانون تجارت پس از پایان تصدی هیئت مدیره ، انتخاب مجدد اعضا بلامانع است.
* هیئت مدیره یا هر یک از مدیران شرکت قابل عزل بوده و هر وقت مجمع عمومی بخواهد می تواند آن ها را عزل نماید.
* در شرکتهای سهامی خاص اعضا هیئت مدیره باید حداقل دارای یک سهم باشند در صورتی که در شرکتهای مسئولیت محدود ، برای عضویت در هیئت مدیره نیازی به سهامدار بودن نیست.


طبق ماده 111 قانون تجارت اشخاص ذیل نمی توانند به مدیریت شرکت انتخاب شوند:

1- محجورین و کسانی که حکم ورشکستگی آن ها صدر شده است.
2- کسانیکه به علت ارتکاب جنایت یا یکی از جنحه های ذیل به موجب حکم قطعی از حقوق اجتماعی کلاَ یا بعضاَ محروم شده باشند در مدت محرومیت:
سرقت،خیانت در امانت،کلاهبرداری؛جنحه هایی که به موجب قانون در حکم خیانت در امانت یا کلاهبرداری شناخته شده است،اختلاس،تدلیس،تصرف غیرقانونی در اموال عمومی.
نکته : چنانچه مدیر یا مدیرانی برخلاف مراتب فوق به سمت مدیریت منصوب شوند یا بعد از انتصاب جرم محرز شود.دادگاه بنا به درخواست ذینفع عزل مدیر یا مدیران مزبور را صادر  خواهد نمود و این حکم جنبه قطعی خواهد داشت.
 

   
(( مشاورین و وکلای خانه ثبت آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستند تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه، بهترین خدمات تخصصی ثبتی را در زمینه انتخاب و تعیین سمت اعضا هیئت مدیره به شما ارائه دهند ))
 

Print
179

x