دات نت نیوک
X

ثبت شرکت تضامنی

شرکت تضامنی شرکتی است که تحت اسم مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود

 

یکی از پر سابقه ترین شرکت ها در دنیا شرکت تضامنی می باشد . این شرکت در سالهای دور در رم و اروپا رایج بوده است و هم اکنون نیز در نظام حقوقی اکثر کشور ها رایج می باشد.
در تعریف ثبت شرکت تضامنی در ماده 116 قانون تجارت چنین اشاره شده است:
شرکت تضامنی شرکتی است که تحت اسم مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود . در صورت عدم کفایت و بروز مشکل اگر اموال شرکت برای پرداخت دیون شرکت کافی نباشد هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام کلیه دیون و تعهدات شرکت می باشد و در صورتی که بین شرکاء قرار دادی غیر از این بسته شود از نظر قانون ارزشی نخواهد داشت در صورت وجود بدهی در شرکت طلب کار می تواند طلب خود را از هر کدام از شرکاء مطالبه نماید و البته مطالبه طلب از یکی از شرکاء مانع پیگیری و درخواست طلب از دیگر شرکاء نمی باشد البته شریکی که در چنین موقعی طلب بستانکاران را پرداخته، می تواند به یکی از شرکاء خود مراجعه و سهم زیان آنها را به تناسب سرمایه ای که در شرکت داشته اند وصول نماید.

با توجه به این شرایط، این نوع شرکت از نظر مشتریان دارای اعتبار زیادی می باشد واز سویی در ابتدای ثبت شرکت تضامنی انتخاب شرکاء، نیاز به اعتماد و دقت فراوان دارد.

 

ثبت شرکت تضامنی

 

ویژگی‌های شرکت تضامنی :

* حداقل شرکا : 2 نفر

* بازرس : الزامی نیست

* حداقل سرمایه : یک میلیون ریال

* برگزیدن نامی مشخص و مخصوص در تمامی شرکت های تجاری حائز اهمیت است اما در ثبت شرکت تضامنی به لحاظ مسئولیت شرکا در مقابل اشخاص دیگر اهمیت بخصوصی دارد.

* اسم شرکت حتماَ باید متضمن اسم یکی از شرکا باشد ( مثلا : شرکت تضامنی x و پسران )

* از آن جا که اسم شرکت تضامنی مستلزم معرفی نام شریک یا شرکاء است بنابراین چنانچه شریک مندرج در اسم شرکت فوت نماید یا از جمع شرکاء خارج شود باید نام یکی دیگر از شرکاء در اسم شرکت قید شود و چنانچه شرکت در خصوص جایگزینی نام یکی از شرکاء به توافق نرسند شرکت منحل می شود.
بنابراین عمر شرکت می تواند با فوت یکی ازشرکاء پایان یابد.
( لازم به ذکر است که گذاشتن نام شخص بر روی شرکت فقط در ثبت شرکت های تضامنی و نسبی امکان پذیر است )

* کلیه شرکاء یک شرکت تضامنی در مقابل بدهی های شرکت دارای مسئولیت نامحدود می باشند. چنانچه شرکت منحل شود و دارائیهای آن برای پرداخت بدهی ها کافی نباشد هر یک از طلبکاران می توانند مطالبات خود را از اموال شخصی هر کدام از شرکاء تامین نمایند.

به عبارت دیگر اموال هر یک از شرکاء ضامن پرداخت کلیه دیون شرکت می باشد.

* به موجب ماده 123 در ثبت شرکت تضامنی هیچیک از شرکاء نمی تواند سهم خود را به دیگری منتقل کند مگر به رضایت تمام شرکاء.


(( مشاورین و وکلای خانه ثبت آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستند تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه، بهترین خدمات تخصصی در زمینه ثبت شرکت تضامنی را به شما ارائه دهند ))
 

مطلب قبلی ثبت شرکت تعاونی
مطلب بعدی ثبت موسسه غیر تجاری
Print
462

x