دات نت نیوک
X

ثبت صندوق قرض الحسنه

صندوق قرض الحسنه با هدف بسط و تحکیم سنن الهی و نبوی و لزوم مشارکت در انجام امور خیر ایجاد میشود

 

قرض الحسنه سنتی است الهی و نبوی که به منظور رفع نیاز نیازمندان صورت می گیرد و دارای برکات زیادی برای اقشار جامعه اسلامی دارد که از جمله آنها می توان به رشد فضائل اخلاقی و پوشش نیازهای واجدان شرایط در تمامی ابعاد مادی و معنوی اشاره کرد.

در همین راستا، صندوق قرض الحسنه با هدف بسط و تحکیم سنتهای الهی و نبوی و لزوم مشارکت در انجام امور خیرخواهانه و عام المنفعه و تحقق مفاهیم قرض الحسنه ایجاد شده است.

صندوق قرض الحسنه ، موسسه غیر تجاری و غیر انتفاعی و ماهیتاَ اخلاقی است که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی و بر مبنای قوانین مربوطه، ثبت می شوند و شروع به فعالیت میکنند.

ثبت صندوق قرض الحسنه اصولا به منظور اعطای تسهیلات قرض الحسنه صورت میپذیرد. صندوق قرض الحسنه با اعطای تسهیلات قرض الحسنه که فاقد سود بوده (و در برخی موارد فقط کارمزد جزئی به اصل تسهیلات اضافه شده)، تلاش می کنند تا به رفع نیازمندی های اقشار محروم جامعه بپردازند.

تسهیلات قرض الحسنه عمدتا جهت رفع احتیاجات ضروری  مثل هزینه ازدواج، بیماری، تهیه جهیزیه و ... اعطا می شود.

ثبت صندوق قرض الحسنه از مصادیق امور خیرخواهانه است که در جهت کمک به اقشار آسیب پذیر صورت میگیرد.

ثبت صندوق قرض الحسنه همانند ثبت شرکت زیر نظر اداره ثبت شرکتها میباشد و همچنین تحت نظارت بانک مرکزی یا سازمان اقتصاد اسلامی نیز میباشد.

 

ثبت صندوق قرض الحسنه

 

ویژگی‌های صندوق قرض الحسنه :

* حداقل هیئت امنا : 11 نفر

* بازرس : 2 نفر

* حداقل سرمایه : 5.000.000.000 ريال

* ارائه مجوز از سازمان اقتصاد اسلامی

* صندوق موظف است در مكاتبات يا تبليغات خود از عبارت « صندوق قرض‌الحسنه » استفاده نمايد.

 

چگونگی جذب منابع مورد نیاز در صندوق قرض الحسنه :

صندوق قرض الحسنه بدون منابع مالی مکفی، امکان اعطای تسهیلات قرض الحسنه را ندارد که به همین منظور صندوق قرض الحسنه برای تامین منابع مالی خود از روش های گوناگونی بهره می گیرند که مهمترین آن ها را می توان به دو روش اصلی تقسیم نمود.

1- افتتاح سپرده قرض الحسنه، که در اکثر اوقات برای کسانی که قصد دریافت تسهیلات قرض الحسنه را داشته باشند در صندوق قرض الحسنه اجباری است.

2- دریافت کمک ها و هدایای نقدی از اشخاص حقیقی و حقوقی.

 

تفاوت صندوق های قرض الحسنه با سایر صندوق ها (نظیر صندوق تعاون کشور یا صندوق توسعه صادرات) :

همه صندوق ها دارای ورودی منابع و خروجی تسهیلات هستند با این تفاوت که صندوق قرض الحسنه بخشی از نهادهای مالی سپرده پذیر بوده در حالی که سایر صندوق ها دارای چنین خصوصیت و ویژگی ای نیستند. توضیح این که نهادهای مالی سپرده پذیر (نظیر بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی و تعاونی های اعتبار) نسبت به دریافت سپرده از مردم اقدام می کنند در حالی که سایر صندوق ها از منابع دیگری (به غیر از دریافت سپرده از مردم) جهت اعطای تسهیلات استفاده می کنند. در تمامی کشورهای جهان، بانک های مرکزی  بازوی نظارتی آن هاه هستند و به جدیت تمامی فعالیت ها و عملیات های نهادهای مالی سپرده پذیر را تحت کنترل داشته در حالی که چنین نظارتی در رابطه با سایر نهادهای مالی اعمال نمی شود.


مشاورین و وکلای خانه ثبت آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستند تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه، بهترین خدمات تخصصی ثبتی را در زمینه اخذ مجوز و ثبت صندوق قرض الحسنه و ثبت شرکت به شما ارائه دهند.

از آنجایی که صندوق قرض الحسنه یک موسسه غیرتجاری است به شما پیشنهاد میکنیم تا مقاله ثبت موسسه غیرتجاری را از دست ندهید.

مطلب بعدی ثبت موسسه خیریه
Print
527

x