دات نت نیوک
X

افزایش سرمایه شرکت


هرگاه شرکت برای توسعه فعالیت‌های خود به منابع مالی جدید نیاز داشته باشد، با پیشنهاد هیئت مدیره، سهامداران شرکت ، افزایش سرمایه را در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورد بررسی و رأی‌گیری قرار می‌دهند تا سرمایه شرکت به میزان مورد نظر افزایش یابد.

افزایش سرمایه به سه صورت انجام میشود :

الف) از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه در قالب سهام جایزه 
ب) از محل آورده نقدی و مطالبات در قالب حق تقدم
ج) از محل صرف سهام


در روش اول شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه شرکت را به سهامداران می‌دهد و برای این کار نیازی به پرداخت وجه توسط سهامداران نمی‌باشد. در این حالت شرکت به دلیل اینکه سود انباشته قابل توجهی دارد، تصمیم می‌گیرد از محل سود انباشته افزایش سرمایه خود را انجام دهد.
در روش دوم شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه شرکت را به ازای مثلا دریافت 1000 ریال برای هر حق تقدم (به قیمت اسمی سهام ) به سهامداران می‌فروشد که در این حالت شرکت یا سود انباشته کافی ندارد و یا تصمیم استفاده از سود انباشته را برای افزایش سرمایه ندارد.
بنابراین هیئت‌مدیره شرکت با تصویب مجمع فوق‌العاده تصمیم می‌گیرد از محل آورده نقدی یا مطالبات سهامداران افزایش سرمایه خود را انجام دهد. بنابراین به منظور افزایش سرمایه شرکت ابتدا به سهامداران خود این حق را می‌دهد تا افزایش سرمایه دهند و این حق را به صورت برگه‌هایی با نام حق‌تقدم به سهامداران خود اعلام می‌کند.
در روش سوم با سلب حق تقدم سهامداران، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه شرکت به قیمت بازار مورد پذیره‌نویسی کلیه متقاضیان قرار می‌گیرد.

 

افزایش سرمایه شرکت

 

ویژگی های افزایش سرمایه:

* در افزایش سرمایه صاحبان سهام شرکت در خرید سهام جدید به نسبت سهامی که مالکند حق تقدم خواهند داشت ، به طوریکه ابتدا باید سهامداران شرکت سهام خود را افزایش داده و پس از آن از بیرون از سهامداران شرکت هر کسی میتواند با خرید سهام جدید ، به سهامداران شرکت بپیوندد که البته در صورتی که سهامداران شرکت تمایلی به افزایش سرمایه نداشته باشند بلافاصله افراد خارج از سهامداران را میتوان وارد شرکت کرد به واسطه خرید سهام جدید از شرکت.

* معمولا افزایش سرمایه به صورت نقدی میباشد ولی در صورتی که قسمتی از افزایش سرمایه به صورت غیر نقد باشد باید تمام قسمت غیر نقد تحویل گردیده و با رعایت ماده 82 این قانون به‌تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده رسیده باشد مجمع عمومی فوق‌العاده در این مورد با حضور صاحبان سهام شرکت و پذیره‌نویسان سهام جدید‌تشکیل شده و رعایت مقررات مواد 77 لغایت 81 این قانون در آن قسمت که به آورده غیر نقد مربوط می‌شود الزامی خواهد بود . 

* اساسنامه شرکت نمی تواند متضمن اختیار افزایش سرمایه برای هیئت مدیره باشد.

* سرمایه شرکت را می توان از طریق صدور سهام جدید و یا از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام  و یا افزایش مقدار سهم الشرکه موجود افزایش داد.

* هرگونه کاهش یا افزایش در سرمایه شرکت با رعایت مقررات لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب اسفند ماه 1347 صورت خواهد گرفت.

 

(( مشاورین و وکلای خانه ثبت آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستند تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه، بهترین خدمات تخصصی ثبتی در زمینه افزایش سرمایه شرکت را به شما ارائه دهند ))

 

مطلب قبلی وظایف بازرسان شرکت
مطلب بعدی کاهش سرمایه شرکت
Print
128 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x