دات نت نیوک
X

ثبت صندوق قرض الحسنه

صندوق قرض الحسنه با هدف بسط و تحکیم سنن الهی و نبوی و لزوم مشارکت در انجام امور خیر ایجاد میشود

 

قرض الحسنه سنتی است الهی و نبوی که به منظور رفع نیاز نیازمندان صورت می گیرد و دارای برکات گوناگون برای اقشار جامعه اسلامی از جمله جذب برکات الهی ، رشد فضائل اخلاقی و پوشش نیازهای واجدان شرایط در تمامی ابعاد مادی و معنوی می باشد.

در همین راستا، صندوق های قرض الحسنه با هدف بسط و تحکیم سنن الهی و نبوی و لزوم مشارکت در انجام امور خیر و عام المنفعه و تحقق مفاهیم قرض الحسنه ایجاد شده اند.

صندوق قرض الحسنه ، موسسه غیر تجاری و غیر انتفاعی و ماهیتاَ اخلاقی است که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی و بر مبنای قوانین مربوط ، به فعالیت می پردازد.

صندوق قرض الحسنه اصولابه اعطای تسهیلات قرض الحسنه مشهور است. این صندوق ها با اعطای تسهیلات قرض الحسنه که فاقد سود بوده (و فقط کارمزد به اصل تسهیلات اضافه شده)، تلاش می کنند تا به رفع نیازمندی های اقشار محروم جامعه بپردازند.

تسهیلات قرض الحسنه عمدتا جهت رفع احتیاجات ضروری اشخاص حقیقی مشتمل بر; هزینه ازدواج، بیماری، تهیه جهیزیه و ...، اعطا می شود.

 

ثبت صندوق قرض الحسنه

 

ویژگی‌های صندوق قرض الحسنه :

* حداقل هیئت امنا : 11 نفر

* بازرس : 2نفر

* حداقل سرمایه : 5.000.000.000 ريال

* ارائه مجوز از سازمان اقتصاد اسلامی

* صندوق موظف است در مكاتبات يا تبليغات خود از عبارت «صندوق قرض‌الحسنه » استفاده نمايد.

 

چگونگی جذب منابع مورد نیاز در صندوق قرض الحسنه :

صندوق قرض الحسنه بدون منابع مالی مکفی، امکان اعطای تسهیلات قرض الحسنه را ندارد که به همین منظور صندوق های قرض الحسنه برای تامین منابع خود از روش های متفاوتی بهره می گیرند که اهم آن ها را می توان به دو روش اصلی تقسیم نمود.

1- افتتاح سپرده قرض الحسنه، که در اغلب اوقات برای کسانی که قصد دریافت تسهیلات قرض الحسنه را داشته باشند در صندوق قرض الحسنه اجباری است.

2- دریافت کمک ها و هدایای نقدی از اشخاص حقیقی و حقوقی

 

تفاوت صندوق های قرض الحسنه با سایر صندوق ها (نظیر صندوق تعاون کشور یا صندوق توسعه صادرات) :

همه صندوق ها دارای ورودی منابع و خروجی تسهیلات هستند با این تفاوت که صندوق های قرض الحسنه بخشی از «نهادهای مالی سپرده پذیر» بوده در حالی که سایر صندوق ها دارای چنین خصلت و ویژگی نیستند.به گزارش عصر بانک دات آی آر توضیح این که نهادهای مالی سپرده پذیر (نظیر بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی و تعاونی های اعتبار) نسبت به دریافت سپرده از مردم اقدام می کنند در حالی که سایر صندوق ها از منابع دیگری (به غیر از دریافت سپرده از مردم) جهت اعطای تسهیلات استفاده می کنند. در تمامی کشورهای جهان، بانک های مرکزی و بازوی نظارتی آن ها به جدیت تمامی فعالیت ها و عملیات «نهادهای مالی سپرده پذیر» را تحت کنترل داشته در حالی که چنین نظارتی در رابطه با سایر نهادهای مالی اعمال نمی شود.


(( مشاورین و وکلای خانه ثبت آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستند تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه، بهترین خدمات تخصصی ثبتی را در زمینه اخذ مجوز و ثبت صندوق قرض الحسنه به شما ارائه دهند ))
 

مطلب بعدی ثبت موسسه خیریه
Print
399 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x