دات نت نیوک
X

ایزو (ISO)


کلمه ایزو (ISO) مخفف عبارت

International Organization for Standardization

و به معنای سازمان بين‌المللی استاندارد می باشد

 

راهنمای اخذ ایزو

برندها و شرکتهای معتبر با اخذ ایزو های مرتبط و درج آن بر روی محصولات و یا سایتها و تبلیغاتشان به مشتری این آگاهی را میدهند که محصولات آنها از یک استاندارد جهانی برخوردار است و این را نشان افتخار خود میدانند.
شرکت هایی که می خواهند ایزو دریافت نمایند باید مطابق با دستورالعمل ها و آئین نامه های مرتبط با استاندارد مورد نظر فرآیند ها و اقداماتی را در شرکت انجام دهند.


اما ایزو چیست؟

iso یک سازمان بین المللی است که درست همانند سایر سازمان های بین المللی وظایفی را بر عهده دارد که در سطح بین المللی و در همه کشور ها قابلیت اجرا و حمایت دارد. وظیفه سازمان ایزو تدوین استاندارد های بین المللی با استناد به خواسته ها و شرایط قانونی همه کشور ها و به منظور یکپارچه سازی همه فرآیند ها و روال انجام کارها با هدف تسهیل در تولید و توسعه روز افزون تولیدات و خدمات در سایه حمایت از تولید کننده و مصرف کننده می باشند.
سازمان بین المللی ایزو مجموعه ای از توسعه دهنده های ایزو را گرد هم در اورده که برخی بصورت اعضا اصلی ، برخی اعضا فرعی  و قسمتی به عنوان اعضا جانبی در این سازمان مشارکت دارند. این سازمان در حال حاضر 147 عضو دارد که ایران و سازمان استاندارد ملی ایران یکی از این اعضا و از اعضا اصلی محسوب می شود.

ما به شما پیشنهاد میکنیم کلیه امور مربوط به اخذ ایزو خود را با خیالی آسوده به مشاوران و وکلای خانه ثبت بسپارید تا در کمترین زمان و با پایینترین قیمت، بهترین نتیجه را بگیرید.

 

ایزو

 

معرفی سازمان بین المللی استاندارد ایزو (ISO)

ایزو در واقع مخفف عبارت International Organization for Standardization به مفهوم سازمان بین المللی استاندارد می باشد، که یک مجمع بین المللی از سازمان های استاندارد کشورهای عضو، آن را تشکیل می دهد. کلمه ISO از عبارت ISOS که کلمه ای یونانی است گرفته شده و به معنا هم شکل و یکسان می باشد.
علت این نامگذاری هم می تواند این باشد که سازمان ایزو به دنبال یکسان سازی استانداردها در سطح جهان می باشد تا ارتباط بین کشورها در تجارت و ارتباطات آسان تر شود. سازمان ایزو از کمیته های مختلفی تشکیل شده است که کار آن ها بررسی و تدوین استانداردهای مرتبط با آن کمیته می باشد.

 

تاریخچه ایزو iso

سازمان بین المللی ISO متشکل از شبکه ای از موسسات استاندارد ملی از 157 کشور در سراسر دنیا می باشد که بر پایه یک مرکز در هر کشور و یک مرکز اصلی در شهر ژنو - سوییس فعالیت می کند که وظیفه هماهنگی مراکز مختلف را برعهده دارد، برخی عضو اصلی، برخی عضو ناظر هستند. سازمان ایزو از کمیته های مختلفی تشکیل شده است، که کار آن ها بررسی و تدوین استانداردهای مرتبط با آن کمیته می باشد. بعنوان مثال کمیته هایی مثل محیط زیست، کیفیت و ....
سازمان ایزو یک موسسه غیر دولتی است، یعنی هر یک از اعضای آن الزاما نماینده ملی کشور خود نیستند. استاندارد ایزو یک نقش مهمی بین بخش های خصوصی و عمومی ایفا می کند، چون که اعضای اصلی آن در دولت یا موسسات دولتی دارای سمتی هستند و یا نماینده دولت می باشند. دیگر اعضا که نقش خصوصی دارند، نقش مهمی در ارتباطات صنعتی دارند و در نتیجه با دولت ها در تعامل مستقیم قرار دارند.
در واقع ایزو مانند یک پل ارتباطی عمل می کند که هم سبب رضایت کسب و کارها شده و هم درخواست عموم را تامین می نماید.
در ایران هم مرکز ملی تایید صلاحیت ایران به عنوان نمایندگی در ایران می باشد، که زیر مجموعه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی می باشد و می توانید با مراجعه به سایت ISIRI اخبار و اطلاعات مرتبط را دریافت نمایید.
تا کنون بیش از 170 هزار استاندارد توسط سازمان ایزو منتشر شده است که در حوزه های مختلف و در سطح جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اهمیت ایزو iso

ایزو مختص سازمان بین المللی استاندارد سازی است. این سازمان هزاران استاندارد را در زمینه ها و موضوعات مختلف تدوین نموده و مورد تایید همه اعضا قرار گرفته است. هر شرکتی که از این علائم بر روی محصولات خود استفاده نماید در واقع تعهد خود به جامعه و مشتریان را اثبات و کیفیت و برتری محصولات خود را به رخ رقبا کشیده است.
هر یک از علامت های استاندارد بصورت کدی تعریف شده است که مرتبط با موضوعی می باشد. مثلا isoo 9001 به موضوع مدیریت کیفیت در یک شرکت اشاره دارد و یا iso 14001  تعهد شرکت به محیط زیست را ثایت می کند. Haccp   نشان دهنده کیفیت مواد غذایی تولیدی یک شرکت و سلامت آنها است و هزاران تعریف دیگر که بسته به موضوع شرکت می تواند اتخاذ شود.
تفاوتی ندارد شما به دنبال کدام یک از استاندارد های ایزو باشید. وقتی شرکت شما از استانداردهای مشخص و تعریف شده سازمان بین المللی استاندارد بهره مند باشد بزرگترین تعهد را به جامعه و مشتریان خود داده اید. مشتریان با دیدن نشان های استاندارد بین المللی بر روی محصولات و خدمات شما به کیفیت و تعهد شما واقف می شوند.

 

اقدامات مورد نیاز برای پیاده سازی استاندارد های ایزو iso

•    انتخاب مشاور و یا استخدام یک نفر متخصص در حوزه سیستم های مدیریت کیفیت
•    عارضه یابی و شناخت مشکلات و خواسته های سازمان ، نقاط ضعف و قوت و فرصت ها و تهدید های سازمان
•    تعیین چشم انداز شرکت
•    تعیین رویکرد و استراتژی مورد نیاز برای شرکت
•    تعیین خط مشی سازمان
•    تعیین اهداف کلان، اهداف خرد و برنامه های عملیاتی شرکت
•    مشخص کردن فرآیند های مورد نیاز برای شرکت
•    انجام آموزش های ابتدایی برای مدیران ارشد، مدیران و مسئولین میانی شرکت و کارکنان خط تولید و مشتریان بصورت جداگانه و عمومی
•    تعریف آئین نامه ها، دستورالعمل ها و روش های اجرایی مورد نیاز هر یک از فرآیند ها و تعریف فرم های مورد نظر بصورت جداگانه و آهسته آهسته
•    آموزش انجام دستورالعمل ها و روش های اجرایی به واحد های درگیر در فرآیند
•    اجرایی هر یک از دستورالعمل ها و فرآیند ها بصورت پایلوت و سپس رفع مشکلات و مغایرت ها
•    تعریف اقدامات اصلاحی مورد نیاز در همه سطوح
•    تعیین شاخص های سنجش و اندازه گیری هم برای اهداف و هم برای اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه صادر شده
•    سنجش و اندازه گیری پیشرفت اهداف و برنامه های شرکت مطابق با استانداردها ی تعریف شده
•    انجام ممیزی داخلی شرکت با ممیزان اموزش دیده داخلی و یا خارجی
•    برگزاری جلسه بازنگری مدیریت با حضور مدیر عامل و نماینده مدیریت و طرح همه ورودی ها و خروجی ها و مشکلات موجود و انتخاب حل جدید
•    انتخاب مشاور خارجی و یا مرجع صادر کننده ایزو iso
•    ممیزی خارجی سیستم
•    در صورت تایید صدور گواهینامه استاندارد مورد نظر
•    در صورت عدم تایید اعلام مغایرت ها و تعریف اقدامات اصلاحی برای مرتفع شدن آنها و تعیین وقت جدید برای ممیزی بعدی خارجی

 

برخی از تعریف های ایزو iso برای پیاده سازی هر یک از استاندارد های ایزو iso

کیفیت : خواص و ویژگی های یک محصول به اندازه ای که رضایت مشتری را به دنبال داشته باشد ومطابق با استانداردهای تعریف شده باشد
عرضه کننده: سازمان ارائه دهنده محصول و خدمت
مشتری : فرد و یا سازمان دریافت کننده خدمت و یا تولید. مشتری می تواند مشتری فرایند دیگر باشد یعنی یک فرایند را دریافت و اقداماتی را روی ان انجام و نهایتا دوباره به مشتری بعدی ارسال کند.
روش اجرایی : روشی که برای انجام یک کار دیده می شود و ممکن است چندین واحد را در بر داشته باشد
دستورالعمل : روش انجام یک کار که تنها مختص یک واحد کاری باشد.
عدم انطباق : برآورده نشدن یک الزام را عدم انطباق می نامند
اقدام اصلاحی :  وقتی موضوعی در سازمان وجود داشته باشد که مطابق با خواسته شرکت نباشد باید با اقدامی اصلاح شود. در واقع حذف معلول که بواسطه تعریف یک اقدام به نام اقدام اصلاحی انجام می شود.
اقدام پیشگیرانه : اقدامی که از به وجود آمدن یک معلول بالقوه جلوگیری کند.

 

چرا باید ایزو iso دریافت کرد؟

شرکت ها و موسساتی که اقدام به اخذ ایزو می کنند خود را به جامعه و مشتریان متعهد می دانند و در تلاش هستند تا محصول و خدمتی را ارائه نمایند که منطبق با خواسته مشتریان و خود سازمان و بخصوص متناسب با شرایط بین المللی استاندارد  باشد. این شرکت ها موارد زیر را به مشتریان خود تعهد و اثبات می کنند:
•    بررسی همه جانبه تولیدات و محصولات خود بر اساس اهداف و برنامه های مشخص و سیستماتیک
•    شفافیت در تولیدات و خدمات با تعیین شاخص های موثر و مشخص
•    جلوگیری از دوباره کاری به دلیل اینکه فرآیند های تعریف شده و راه های مشخص تعریف شده دارند
•    تعهد در کاهش هزینه های تولید
•    اعتماد و اطمینان داخلی سیستم و شروح وظایف و مسئولیت های داخلی مشخص
•    تعهد به مدیران شرکت ها و مشتریان خارجی دیگر
•    تعهد به مصرف کننده و تامین خواسته های انها با اندازه گیری رضایت مشتریان بصورت مرتب و برنامه ریزی شده
•    ایجاد توان رقابتی بالا با سایر رقبا ودر راستای تعالی و توسعه تولیدات و خدمات ملی

 

برخی استانداردهای مفید و مشهور دیگری که توسط سازمان جهانی استاندارد برای ایزو iso

•    استاندارد ایزو 14000 : استاندارد کیفیت محیط زیست
•    استاندارد ایزو 16949 : استاندارد تضمین کیفیت صنایع خودرو سازی
•    استاندارد ایزو 17799 : استاندارد مدیریت امنیت اطلاعات
•    استاندارد OHSAS 18000 : استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت کار

 

مطالب مرتبط : جواز تاسیس

((مشاورین و وکلای خانه ثبت آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستند تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه، بهترین خدمات تخصصی در زمینه اخذ ایزو را به شما ارائه دهند))