دات نت نیوک
X

ثبت شرکت در مناطق آزاد

با ثبت شرکت در مناطق آزاد از ویژگی های مهمی چون معافیتهای مالیاتی بهره مند شوید

 

راهنمای ثبت شرکت در مناطق آزاد

بنا به تعاریف بین المللی، منطقه آزاد محدوده حراست شده بندری و غیر بندری است که از شمول برخی مقررات جاری کشور متبوع خارج بوده و با بهره گیری از مزایایی مانند معافیت های مالیاتی ،بخشودگی سود و عوارض گمرکی و عدم وجود تشریفات زاید ارزی و اداری و همچنین سهولت و تسریع فرایندهای واردات و صادرات به همراه جذب سرمایه گذاری های خارجی و انتقال فناوری به توسعه سرزمین اصلی کمک می نماید.

مناطق آزاد ، مناطق اقتصادی تحت مالکیت یک دولت و کشور هستند که به دلیل داشتن مزیتهای فراوان برای شرکت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی همواره مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ثبت شرکت در مناطق آزاد و راه اندازی کسب و کار در این مناطق می باشد.

ثبت شرکت در مناطق آزاد به دلیل دسترسی مناسب به لنگر گاه ها و مناطق مناسب برای پهلو گیری کشتی ها و همچنین به دلیل داشتن شرایط مطلوب و ویژه، باعث شده بسیاری از فعالان اقتصادی به فکر ثبت شرکت و یا شعبه ای از شرکت خود در این مناطق آزاد باشند .

از سال 1372 که قانون مناطق آزاد تجاری در ایران به تصویب رسید مقررات خاص و دقیقی برای اداره امور این مناطق در حوزه های : ثبت شرکت در مناطق آزاد ،گمرکی ، بازرگانی ، اشتغال ، بیمه، تردد  و ... در نظر گرفته و تصویب و اجرایی شد .

ما به شما پیشنهاد میکنیم ثبت شرکت خود را با خیالی آسوده به مشاوران و وکلای خانه ثبت بسپارید تا در کمترین زمان و با پایینترین قیمت، بهترین نتیجه را بگیرید.

 

ثبت شرکت در مناطق آزاد

 

شما میتوانید با ثبت شرکت در مناطق آزاد از مزایایی که به منظور ثبت شرکت در مناطق آزاد تصویب شده است، بهره مند شوید.

 

مزایای ثبت شرکت در مناطق آزاد

1- معافیت مالیاتی 15 ساله 
2- در اداره ثبت شرکت و مالکیت های صنعتی و معنوی مناطق آزاد امکان ثبت شرکت با مالکیت 100 % خارجی وجود دارد. 100 % مالکیت خارجی
3- ثبت سهل و آسان شرکت ها و موسسات صنعتی و موسسات فرهنگی و مالکیت معنوی
4- مقررات آسان برای ورود کالاهای مجاز
5- آزادی کامل ورود و خروج اصل سرمایه و سود حاصل از فعالیت های اقتصادی
6- تشریفات ساده برای صادرات مجدد و ترانزیت کالا
7- فعالیت بورس نفت و محصولات پتروشیمی و بورس بین المللی اوراق بهادار
8- عدم محدودیت انتقال ارز دیگر مناطق آزاد ایران با سایر کشورها
9- صدور محصولات خارج از کشور بدون پرداخت عوارض گمرکی و بندرگاهی
10- شرایط و مقررات ساده کار و دسترسی نیروی کار ماهر
11- نرخ های مناسب برای مصرف انرژی
12- تضمین و حمایت قانونی از سرمایه گذاران خارجی
13- امکان صادرات کالاها ی تولید شده کیش به سایر سرزمین اصلی
14- معافیت از حقوق گمرکی برای واردات مواد اولیه ماشین الات صنعتی واحدهای تولیدی خدمات پولی و بانکی انعطاف پذیر
15- خدمات گسترده بانکی و بیمه ای(هم دولتی هم خصوصی)
16- ورود اتباع خارجی بدون اخذ ویزا
17- انجام معاملات ارزی

 

لیست مناطق آزاد ایران

* کیش

* قشم

* چابهار

* ارس

* انزلی

* اروند

* ماکو

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در مناطق آزاد

طبق ماده ی 7 ضوابط ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی و مصنوعی در مناطق آزاد برای ثبت شرکت در مناطق آزاد باید مدارک مشروحه ذیل ارائه گردد:

1- اظهارنامه ی ثبت
2- اساسنامه ی شرکت
3- صورتجلسه ی مجمع عمومی موسسین
4- صورتجلسه ی اولین جلسه ی هیات مدیره
5- گواهی بانکی از یکی از بانک های منطقه ی معینی بر تودیع حداقل 35% سرمایه ی نقدی
6- مجوز فعالیت در منطقه ی صادره  توسط سازمان منطقه ی آزاد ذی ربط
این مدارک مربوط به ثبت شرکت ایرانی است، ولی برای ثبت شعبه و نمایندگی شرکتهای خارجی طبق ماده ی 8 ضوابط ثبت شرکت ها اطلاعات و مدارک بیشتری باید ارائه شود،از جمله:
1- تعیین نوع شرکت و موضوع فعالیت آن
2- مرجع ثبت شرکت مادر و شماره ی ثبت
3- معرفی نمایندگان شعبه برای دریافت ابلاغیه ها و اخطاریه ها
4- معرفی سایر شعب یا نمایندگی های شرکت در ایران
5- تعیین تابعیت شرکت
کلیه ی مدارک تسلیمی شرکت خارجی باید به زبان فارسی ترجمه رسمی شده باشد و حکم نمایندگی فرد مورد نظر برای تسلیم تقاضای ثبت شعبه باید به تصدیق نمایندگی ایران در کشور متبوع شرکت رسیده باشد.
طبق مقررات تاسیس و فعالیت موسسات بیمه در مناطق آزاد بر خلاف سایر انواع شرکت های تجاری،تاسیس و ثبت شرکت ها و موسسات بیمه در مناطق آزاد مستلزم اخذ مجوز از شرکت بیمه مرکزی ایران می باشد.

 

تفاوت منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی

منطقه ویژه اقتصادی و منطقه آزاد تجاری تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

کلید معرفی مناطق ویژه اقتصادی در برنامه پنچ ساله اول توسعه کشور مصوب ۱۳۶۸ رقم خورد، در تبصره ۲۰ این قانون آمده است که به منظور پشتیبانی از تولید، گمرک و سازمان بنادر و کشتیرانی موظف هستند حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون، مناطق ویژه حراست شده‌ای را در مبادی ورودی و یا گمرکات داخلی جهت نگهداری مواد اولیه و قطعات و تجهیزات و مواد تولیدی را که به صورت امانی و بدون انتقال ارز وارد کشور می‌شود، تاسیس کند.

طبق این قانون ورود کالا از این مناطق به داخل کشور تابع قوانین صادرات و واردات خواهد بود اما این واردات نیز برخوردار از معافیت‌های مالیاتی متناسب با ارزش افزوده‌ای است که در محصول ایجاد شده است، در حقیقت منطقه ویژه اقتصادی محدوده جغرافیایی مشخص در مبادی ورودی مرزی یا داخل کشور را شامل می‌شود که به منظور جذب سرمایه‌گذاری‌هایی خارجی و داخلی و نیز ایجاد عرصه فعالیت‌های تجاری و تولیدی در راستای توسعه صادرات و ارائه خدمات برای حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد شده است و قوانین تجاری حاکم بر این مناطق در مقایسه با سایر نقاط کشور از محدویت کمتری برخوردار است.

صدور مجوز ساخت و ساز به صورت رایگان، تبعیت از قانون کار مناطق آزاد تجاری و صنعتی، ورود تجهیزات و ماشین‌آلات و ابزار خط تولید بدون پرداخت عوارض گمرکی، معافیت گمرکی تا سقف ارزش‌افزوده، پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده از مزایای مناطق ویژه اقتصادی است.

مناطق ویژه اقتصادی تاثیری مثبت بر رفاه و توسعه اجتماعی مناطق شهری و روستایی پیرامون خود دارند، به طوری که ایجاد شغل و افزایش سرانه درآمد و بالا رفتن سطح سواد در محیط این مناطق، دستاوردهایی هستند که به دنبال خود آثار مثبتی همچون امنیت اجتماعی، تعامل اجتماعی و افزایش امید به زندگی را به همراه دارد.

منطقه آزاد تجاری ، محدوده حراست‌ شده بندری و یا غیربندری صرفا مرزی است که از شمول برخی از مقررات جاری کشور متبوع خارج است و با بهره‌گیری از مزایایی نظیر معافیت‌های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، عدم وجود تشریفات زائد ارزی، اداری و مقررات دست و پاگیر و همچنین تسهیل و تسریع در فرآیندهای صادرات و واردات با جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه کشور کمک می‌کند.

دیگر تفاوت‌های منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی ، اعطای ویزا در مناطق آزاد به علت ویژگی جغرافیایی خاص مرزی بودن، در ورودی مرزها صورت می‌گیرد در حالی که صدور روادید برای مناطق ویژه تابع مقررات کشور است همچنین خرده‌فروشی در مناطق آزاد برخلاف مناطق ویژه است و معافیت مالیاتی در مناطق آزاد به مدت ۱۵ سال وجود دارد اما در مناطق ویژه تخفیف مالیاتی از مقررات داخلی پیروی می‌کند.
 

مطالب مرتبط : ثبت شرکت

مشاورین و وکلای خانه ثبت آماده پاسخگویی به سئوالات شما هستند تا در کمترین زمان و با کمترین هزینه، بهترین خدمات تخصصی در زمینه ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری ( کیش،قشم،اروند و...) را به شما ارائه دهند.

مطلب قبلی ثبت موسسه خیریه
مطلب بعدی ثبت شعبه و نمایندگی شرکتهای خارجی
Print
5769

x